DCP4I054007ID4JSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
DCP4I054007ID4JSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
DC-LINK MKP 4 40.0 UF 600 VDC 31
In Stock:
3
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
40 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.634" L x 1.220" W (41.50mm x 31.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V