MKP1839447403
Part Number:
MKP1839447403
Description:
CAP FILM 0.47UF 2.5% 400VDC AXL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.47 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.531" Dia x 1.043" L (13.50mm x 26.50mm)
Tolerance :
±2.5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V