MKP1839447251
Part Number:
MKP1839447251
Description:
CAP FILM 0.47UF 1% 250VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.47 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.354" Dia x 1.043" L (9.00mm x 26.50mm)
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V