MKP1839510631
Part Number:
MKP1839510631
Description:
CAP FILM 1UF 1% 630VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.709" Dia x 1.634" L (18.00mm x 41.50mm)
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V