MKP1839510251R
Part Number:
MKP1839510251R
Description:
CAP FILM 1UF 1% 250VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.492" Dia x 1.043" L (12.50mm x 26.50mm)
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V