MKP1841415105
Part Number:
MKP1841415105
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 1KVDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.634" L x 0.492" W (41.50mm x 12.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)