B32594C6684J008
Part Number:
B32594C6684J008
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.315" W (31.50mm x 8.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V