B32594C8334J008
Part Number:
B32594C8334J008
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.240" L x 0.315" W (31.50mm x 8.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
630V