B32686A0224K
Part Number:
B32686A0224K
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.22 µF
Height - Seated (Max) :
1.122" (28.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)