C44PKGR6300AASJ
Part Number:
C44PKGR6300AASJ
Description:
CAP FILM 300UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
300 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.9 mOhms
Height - Seated (Max) :
9.803" (249.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)