MKP1841510406
Part Number:
MKP1841510406
Description:
CAP FILM 1UF 20% 400VDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.634" L x 0.571" W (41.50mm x 14.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V