MKP1839610161
Part Number:
MKP1839610161
Description:
CAP FILM 10UF 1% 160VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
10 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.866" Dia x 1.634" L (22.00mm x 41.50mm)
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V