MKP2D041001N00JSSD
Part Number:
MKP2D041001N00JSSD
Description:
MKP 2 1.0 UF 100 VDC 11X16X7.2 P
In Stock:
810
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.283" L x 0.433" W (7.20mm x 11.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V