ECQ-B1124JF
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-B1124JF
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.638" (16.20mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.413" L x 0.276" W (10.50mm x 7.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V