ECQ-B1474JF
Part Number:
ECQ-B1474JF
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester
Height - Seated (Max) :
0.795" (20.20mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.512" L x 0.453" W (13.00mm x 11.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V