ECW-H16123JL
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-H16123JL
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.012 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" L x 0.295" W (23.00mm x 7.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)