ECW-H16153JL
Part Number:
ECW-H16153JL
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.015 µF
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" L x 0.315" W (23.00mm x 8.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)