37FB44175-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
37FB44175-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 17.5UF 10% 440VAC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
17.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.880" (73.15mm)
Lead Spacing :
0.813" (20.64mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.906" L x 1.906" W (73.81mm x 48.41mm), Lip
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V