DME6W1P2K-F
Part Number:
DME6W1P2K-F
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 630VDC RADIAL
Capacitance :
1.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.531" W (31.00mm x 13.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V