ECQ-E2125KS
Part Number:
ECQ-E2125KS
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.295" W (31.00mm x 7.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V