DMM1W3P3K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DMM1W3P3K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.453" W (26.00mm x 11.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
65V
Voltage Rating - DC :
100V