ECQ-E2225KS
Part Number:
ECQ-E2225KS
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.807" (20.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.374" W (31.00mm x 9.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V