DMM4P68K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DMM4P68K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.413" W (31.00mm x 10.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V