DMT1S15K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DMT1S15K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.464" (11.78mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.512" L x 0.220" W (13.00mm x 5.60mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
65V
Voltage Rating - DC :
100V