ECQ-P1H473GZ
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-P1H473GZ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.047UF 2% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±2%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V