DPFF16D27J-F
Part Number:
DPFF16D27J-F
Description:
CAP FILM 2700PF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
2700 pF
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.720" (18.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.299" L x 0.551" W (33.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)