B32559C6563K000
Part Number:
B32559C6563K000
Description:
CAP FILM 0.056UF 10% 400VDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.056 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.276" L x 0.157" W (7.00mm x 4.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V