JS231106-AA
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
JS231106-AA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10UF 10% 230VAC CHAS MT
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.280" (32.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.555" L x 1.051" W (39.50mm x 26.70mm)
Termination :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V