ECQ-V1H125JL
Part Number:
ECQ-V1H125JL
Description:
CAP FILM 1.2UF 5% 50VDC RADIAL
Capacitance :
1.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.402" L x 0.256" W (10.20mm x 6.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V