ECP-U1E153JB5
Part Number:
ECP-U1E153JB5
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 25VDC 0603
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Acrylic, Metallized
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
25V