FCA1206C154M
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCA1206C154M
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 20% 16VDC 1206
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Acrylic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
12V
Voltage Rating - DC :
16V