B25838L6226K4
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B25838L6226K4
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 22UF 10% 900VAC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Damping
Capacitance :
22 µF
Dielectric Material :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
7.638" (194.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
3.118" Dia (79.20mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
900V