B25856J474K3
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B25856J474K3
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 1.7KVDC AXL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Snubber
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.929" (49.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.677" Dia (68.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
1400V (1.4kV)
Voltage Rating - DC :
1700V (1.7kV)