ECQ-P4154JU
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-P4154JU
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.807" (20.50mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.965" L x 0.433" W (24.50mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V