ECQ-P4474JU
Part Number:
ECQ-P4474JU
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height - Seated (Max) :
1.024" (26.00mm)
Lead Spacing :
1.181" (30.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.378" L x 0.650" W (35.00mm x 16.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V