ECQ-P6392JU
Part Number:
ECQ-P6392JU
Description:
CAP FILM 3900PF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
3900 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height - Seated (Max) :
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V