B25856K755K3
Part Number:
B25856K755K3
Description:
CAP FILM 7.5UF 10% 1.7KVDC AXIAL
Capacitance :
7.5 µF
Height - Seated (Max) :
3.937" (100.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.661" Dia (93.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
1400V (1.4kV)
Voltage Rating - DC :
1700V (1.7kV)