FCN2416G223J
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCN2416G223J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC 2416
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.022 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.134" (3.40mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2416 (6041 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V