B32360A2306J50
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32360A2306J50
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 30UF 5% 250VAC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
30 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.835" (72.00mm)
Lead Spacing :
0.256" (6.50mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.087" Dia (53.00mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V