FCN2420E124K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCN2420E124K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC 2420
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.185" (4.70mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2420 (6050 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V