ECW-F2824JB
Part Number:
ECW-F2824JB
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.82 µF
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" L x 0.413" W (23.00mm x 10.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V