FCN2820A184K
Part Number:
FCN2820A184K
Description:
CAP FILM 0.18UF 10% 100VDC 2820
Capacitance :
0.18 µF
Height - Seated (Max) :
0.091" (2.30mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2820 (7150 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" L x 0.197" W (7.10mm x 5.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V