ECW-F2275JB
Part Number:
ECW-F2275JB
Description:
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
2.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.004" (25.50mm)
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.102" L x 0.610" W (28.00mm x 15.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V