ECW-F2475JB
Part Number:
ECW-F2475JB
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.122" (28.50mm)
Lead Spacing :
1.181" (30.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.299" L x 0.709" W (33.00mm x 18.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V