ECQ-E1565KZ
Part Number:
ECQ-E1565KZ
Description:
CAP FILM 5.6UF 10% 100VDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
5.6 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.201" L x 0.492" W (30.50mm x 12.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V