ECQ-E4125KZ
Part Number:
ECQ-E4125KZ
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 400VDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
1.004" (25.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.142" L x 0.571" W (29.00mm x 14.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V