BN154K0104K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
BN154K0104K--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.480" (12.20mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.697" L x 0.244" W (17.70mm x 6.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
630V