MEXY2A104K
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
MEXY2A104K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 275VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
X2, Y2
Size / Dimension :
0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V