ECH-S1104JZ
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECH-S1104JZ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.598" (15.20mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.669" L x 0.276" W (17.00mm x 7.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V