MEXY2A154K
Part Number:
MEXY2A154K
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 275VAC RAD
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.256" W (17.50mm x 6.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V